Училищни новини

От музея до мините: Образователно посещение в гр. Перник

18 Дек 2025

В ЧСУ „Константин-Кирил Философ“ вярваме, че най-ценните уроци не се случват само в класната стая. Истинското знание се запомня, когато бъде преживяно – когато децата видят, докоснат, чуят и усетят историята със собствените си сетива. Именно затова организираме редовни образователни посещения, които превръщат учебния материал в истинско приключение.

Такова беше и посещението ни в град Перник. Започнахме от Регионалния исторически музей в града. Още с първите експонати се потопихме в ежедневието на хората от миналото. Видяхме съдове за съхранение на месо, риба и зърно – предмети, които са били жизненоважна част от бита. Особено любопитство предизвика уникален ритуален съд, използван за даряване на вино и вода – символ на благодарност, надежда и връзка между човека и природата.

Разходката ни продължи сред традиционните носии от Пернишкия край. Там научихме повече за местните обичаи и начина на живот, както и за ролята на жените в обществото – включително как са носели бебетата си със себе си дори по време на тежка работа на нивата. Историята престана да бъде абстрактен разказ и се превърна в жива картина от миналото.

Интересни оръдия на труда, съдове и предмети от бита допълниха представата ни за отминалите времена и помогнаха на учениците да направят връзка между наученото в часовете и реалния живот на хората преди нас.

Продължихме посещението си към още по-вълнуващо място – старите пернишки рудници от 1891 година. С поставени обезопасителни каски навлязохме под земята – в сърцето на мините, където се е добивало „черното злато“ – въглищата. Там научихме колко тежък и отговорен е бил трудът на миньорите. Видяхме как добитите материали са били изнасяни навън и как са функционирали първите транспортни системи.

Особено впечатляващи бяха прототипите на първите вагонетки, които в началото на XX век са били избутвани ръчно. Отблизо разгледахме и комбайн, като научихме как е улеснил добива на въглища и е променил начина на работа в мините.

Едно от най-запомнящите се преживявания беше възможността да използваме сигналния звънец, чрез който миньорите са общували помежду си:
1 прозвъняване – спри;
2 прозвънявания – продължи;
3 прозвънявания – започни да теглиш;
4 прозвънявания – внимавай, движат се хора в мините.

Автентичните звуци и специалните ефекти допълниха обиколката и ни помогнаха да усетим атмосферата на подземния свят и ежедневието на хората, работили там.

Тези образователни посещения са неразделна част от нашия холистичен подход към обучението. Те развиват любознателността, критичното мислене и умението на децата да свързват теорията с реалността. За нас ученето е преживяване, което остава – и именно така подготвяме учениците си за света отвъд учебниците.

Show menu